From our inventory we are selling a Yokogawa PX8000-D-HE/C20/G5/P4 Precision Power Scope 12-Bit, 100MS/s, 20MHz.
Specifications:
  • Model #: PX8000-D-HE/C20/G5/P4
  • More Information:
    • Yokogawa Precision Power Scope
    • Included Modules:
      • 3x 760811 Voltage Modules
        • 12-bit sampling at up to 100MS/s
        • DC to 20MHz bandwidth (-3dB)
        • 1.5V to 1000Vrms direct input
        • 45Hz to 1kHz accuracy: 0.1% of reading, +0.1% of range
        • Max 1000 Vrms common mode voltage
      • 3x 760812 Current Modules
        • DC to 10MHz bandwidth (-3dB, direct input)
        • DC to 20MHz bandwidth (-3dB, sensor voltage input)
        • 10mA to 5Arms direct input
        • 50mV to 10Vrms sensor input
        • Max 600 Vrms common mode voltage
    • Line Voltage: 100-120/220-240VAC
    • Voltage direct input range:
      • 1.5/3/6/10/15/30/60/100/150/300/600/1000 Vrms
    • Current direct input range:
      • 10 m/20 m/50 m/100 m/200 m/500 m/1/2/5 Arms
    • Current sensor input range:
      • 50 m/100 m/200 m/500 m/1/2/5/10 Vrms
    • Frequency range:
      • DC to 20 MHz (-3 dB, voltage and current sensor input) DC to 10 MHz (-3 dB, current direct input)
    • Power basic accuracy (45 Hz to 66 Hz):
      • ñ(0.1% of reading + 0.1% of range)
    • Influence of power factor error (cos ? = 0):
      • ñ0.15% of S (apparent power)
    • A/D converter:
      • Maximum sampling rate 100 MS/s Resolution 12-bit
    • Acquisition memory:
      • 10 M points per channel
    • Maximum waveform viewing time:
      • 20 minutes (not dependent on the memory size)
    • Waveform display:
    • Snapshot:
      • Waveform at an arbitrary moment on the screen can be saved.
    • De-skew (phase compensation) function:
      • Phase difference between the voltage and current modules is compensated.
    • Trend measurement (waveform measurement, MATH):
      • Voltage, current, and power waveform calculation for each cycle
    • Calculation in the specified period (waveform parameter calculation, MEASURE):
      • Average value between cursors can be measured.
    • Simultaneous harmonic measurement:
      • Up to the 500th order harmonic measurement (/G5 option)
    • 2-channel FFT function available as standard
    • External storage:
      • USB port (?2), SD card
    • Video output:
      • RGB analog, video output
    • Display:
      • 10.4-inch color TFT XGA display
    • GP-IB, Ethernet, and USB communication available as standard
    • ? IRIG function:
      • Data measured with multiple PX8000 units can be synchronized (/C20 option)
    • Sensor power supply:
      • 4CH DC power supply ñ15Vdc Max. of 1A/CH