From our inventory we are selling a Alpha LP 050S-MF1-5-1B1-3S Low Backlash Planetary Gearhead 5:1 50mm Frame 6.5Nm.
Specifications:
  • Model #: LP 050S-MF1-5-1B1-3S
  • More Information:
    • Alpha Low Backlash Planetary Gearhead
    • Ratio: 5:1
    • Frame Size: 50mm
    • Nominal Input Speed: 4000RPM
    • Max Input Speed: 8000RPM
    • Nominal Output Torque: 6.5Nm
    • Input Bore: 7mm
    • Output Shaft: 12mm