From our inventory we are selling a BEI Sensors H25G-F1-12GC-28V/5-CW-EM14/19 Absolute Encoder, 5-28V In, 5V Out.
Specifications:
  • Model #: H25G-F1-12GC-28V/5-CW-EM14/19
  • More Information:
    • BEI Sensors Absolute Encoder
    • (H25) Type: Heavy Duty 2.5\\” Dia
    • (G) Housing: 2.62\\” Dia Servo Mount
    • (F1) Face Mounts: Round, 10-32 Thread equally spaced on 1.875 bolt circle
    • (12) Number of Bits: 12-Bits, 4096 counts per turn
    • (GC) Code Type: Gray Code
    • (28V/5) Voltage/Output: 5-28V In, 5V Out
    • (CW) Direction of Count: Clockwise Increasing Count
    • (E) Output Termination Location: End
    • (M14/19) Termination Type: 19 Pin Connector
    • P/N: 01079-564
    • S/N: SS42730
    • Shaft Diameter: 9.52 mm w/ Flat
    • Shaft Length: 23 mm