From our inventory we are selling a Compact TCL40X35US 90ø Rotary Left Twist Clamp Cylinder 35mm Stroke, 40mm Bore.
Specifications:
  • Model #: TCL40X35US
  • More Information:
    • Clamping Twist Cylinder
      • Rotation: Left (Counter-Clockwise)
      • Stroke: 35mm (22mm Turn + 13mm Clamp)
      • Bore: 40mm
      • Pressure Rating: 120psi
      • Ports: 1/8 NPT
      • Shaft Diameter: 16mm