From our inventory we are selling a Compact TCR40X35 Rotary 90ø Right Twist Clamp Cylinder 35mm Stroke, 40mm Bore.
Specifications:
  • Model #: TCR40X35
  • More Information:
    • Clamping Twist Cylinder
      • Rotation: Right (Clockwise)
      • Stroke: 35mm (22mm Turn + 13mm Clamp)
      • Bore: 40mm
      • Pressure Rating: 120psi
      • Ports: G 1/8
      • Shaft Diameter: 16mm