From our inventory we are selling a Festo EGC-70-1800-TB-KF-0H-GK Belt Driven Linear Actuator, 1800mm, 5m/s, 1850N. \\r
Specifications:
\\r
    \\r
  • Model #: EGC-70-1800-TB-KF-0H-GK \\r
  • More Information:
    • Belt Driven Linear Actuator \\r
    • Shaft Diameter: 8mm (Modular) \\r
    • Travel: 1800mm \\r
    • Belt Pitch: 3mm \\r
    • Feed Constant: 78mm/rev \\r
    • Driving Torque: 1.24Nm \\r
    • Max Speed: 5m/s \\r
    • Feed Force: 100N \\r
    • Load: 1850N \\r
    • Dimensions: 2,046 x 69 x 64mm