From our inventory we are selling a Festo EGC-70-2700-TB-KF-0H-GK-KL Belt Driven Linear Actuator 2700mm 5m/s 1850N. \\r
Specifications:
\\r
    \\r
  • Model #: EGC-70-2700-TB-KF-0H-GK-KL \\r
  • More Information:
    • Belt Driven Linear Actuator \\r
    • Features: Additional Linear Bearing Slide \\r
    • Motor Frame Size: 70mm \\r
    • Input Bore Diameter: 14mm \\r
    • Travel: 2700mm \\r
    • Belt Pitch: 3mm \\r
    • Feed Constant: 78mm/rev \\r
    • Feed Force: 100N \\r
    • Driving Torque: 1.24Nm \\r
    • Max Speed: 5m/s \\r
    • Dimensions: 2,946 x 69 x 64mm