From our inventory we are selling a Norgren PRA/182032/M/500 Double Acting Cylinder, 32mm Bore, 500mm Stroke 1-16bar.
Specifications:
  • Model #: PRA/182032/M/500
  • More Information:
    • Norgren Double Acting Cylinder with Magnetic Piston
    • Cylinder Bore: 32mm
    • Cylinder Stroke: 500mm
    • Operating Pressure: 1 to 16 bar (14 to 232psi)
    • Rod Diameter: 12mm
    • Port Size: G1/8
    • Piston Rod Thread: M12 x 1.25
    • Cushion Length: 19mm