\\r From our inventory we are selling a Oriental Motor 5IK60A-BA Induction Motor 115VAC 1.2A 60W, 12µF, 26oz-in, 3200RPM. \\r \\r
Specifications:
\\r
    \\r
  • Model #: 5IK60A-BA\\r
  • More Information:
    • Oriental Motor Induction Motor
      • Supply Voltage: 115VAC 1.2A\\r
      • Power: 60W (1/12HP)\\r
      • Capacitor: 12µF\\r
      • Torque: 26oz-in\\r
      • Shaft: ø3/8in\\r
      • Rated Speed: 3200RPM\\r
      • Flange: 90mm x 90mm