From our inventory we are selling a Schaffner FN2070-16-06 EMI Filter, 1-Phase, 250VAC 50/60Hz, 16A.
Specifications:
  • Model #: FN2070-16-06
  • More Information:
    • 1-Phase Filter
      • Maximum Continuous Operating Voltage: 250VAC 50/60Hz
      • Operating Frequency: DC to 400Hz
      • Rated Current at 40øC: 16A
      • Inductance: 2.8mH