Specifications:
  • Model #: GV2-P06H7/1-1.6A
  • More Information:
    • Telemecanique GV2 Series Manual Starter and Protector
    • Line Rated Current: 1.6 A
    • Thermal Protection Adjustment Range: 1 to 1.6 A
    • Magnetic tripping Current: 22.5 A
    • Rated Operation Voltage: 690V AC at 50/60 Hz
    • Rated Impulst Withstand Voltage: 6kV
    • Mounting: 35mm Din Rail or Panel Mount With 2 M4 Screws