From our inventory we are selling a US Motors K55HXRYT-8180 Electric Motor, 208-230VAC 5.5A, 3/4HP, 1075RPM. \\r
Specifications:
\\r
    \\r
  • Model #: K55HXRYT-8180\\r
  • More Information:
    • US Motors Electric Motor
      • Supply Power: 208-230VAC 5.5A\\r
      • Output Power: 3/4HP\\r
      • Rated Speed: 1075RPM\\r
      • Double Shaft:
        • Diameter: ø16mm\\r
        • Shaft 1 Length: 5.75in\\r
        • Shaft 2 Length: 4.75in